Baskılar ve Posterler

İskandinav tarzı, iç tasarım için en sık seçilenlerden biridir. Ayırt edici özelliklerinin neler olduğunu görün.

İskandinav tarzı nedir? İskandinav iç mekanları nasıl düzenlenir?

İskandinav iç mekanları rahat, samimi, ferah ve aydınlıktır. İçlerindeki eşyalar hafif, basit ve pratiktir - hepsi hane halkının konforunu artırmak için. Kontrast desenlerle birleştirilmiş parlak renkler hakimdir. İskandinav tarzı ile karakterize edilen başka neler olduğunu görün.

İskandinav tarzı yeni bir moda değil. Kökenleri 100 yılı aşkın bir süre önce İsveçli ressam Carl Larsson'un eserlerinde bulunabilir. Parlak iç mekanlar, pastel renkler, ışık, huzur ve dünyanın her yerinden insanları memnun eden uyumla dolu. Orijinal, kaliteli, konforlu, fonksiyonel mobilyalar tasarlayan ve aynı zamanda uygun fiyatlar ve basit malzemeler sayesinde herkesin erişebileceği sonraki tasarımcılara da ilham verdiler. İskandinav tarzı sadece iç tasarımın yollarından biri haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda tüm iç tasarım sanatı üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

İskandinav tarzının özellikleri

İskandinav tarzı sadelik ve işlevsellik ile karakterizedir. Her ayrıntı dikkatlice düşünülmüştür, bu nedenle gereksiz mobilya ve aksesuarlara yer kalmaz. Bu nedenle birçok kişi için katı ve minimalisttir. Ancak aslında odaları rahat, konforlu, estetik ve pratik hale getiriyor.

İskandinav tarzı:

 • parlak renkler (beyaz, gri, ekru),
 • pratik ve estetik düzenlemeler,
 • minimalist dekor,
 • odanın optik olarak büyütülmesi,
 • kaliteli doğal malzemeler,
 • modern veya klasik tarzda aksesuarlar,
 • uygun şekilde ayarlanmış aydınlatma,
 • hiç veya az sayıda perde ve panjur,
 • aksesuarlarda ilginç tasarım,
 • basit biçimli ve ilginç tasarımlı mobilyalar.

İskandinav tarzında 3 çeşit ayırt edilir:

 • Fin çeşidi - sadelik ve zarafetle karakterize edilir, renkleri kontrast temelinde, geometrik desenlerle birleştirilir,
 • Danimarka çeşidi - hafiflik ve incelikle karakterize edilir, beyaz pastel renklerle birleştirilir ve odalar eski ahşap mobilyalarla donatılmıştır,
 • İsveç çeşidi - beyaz, ahşap ve modern aksesuarlar hakimdir.

İskandinav tarzı sürekli gelişiyor, bu yüzden birçok tasarımcı ek çeşitleri ayırt ediyor: hygge, lagom ve scandi chic. İlki, son derece rahat iç mekanlar ile karakterizedir. İkincisi, maksimum minimalizm ile karakterizedir. Scandi chic ise şehvetli ve daha kadınsı bir çeşittir. Bununla birlikte, çoğu zaman, İskandinav iç mekanları, her bir düzenlemenin benzersiz olması sayesinde çeşitli biçimlerin özelliklerini birleştirir.

İskandinav iç mekanlarında duvarlar ve zemin

İskandinav iç mekanlarında parlak renkler hakimdir. Duvarlar genellikle beyaza boyanır, ancak bazen pastel tonlar da bulunur (örneğin mavi veya funda). Bazıları bunlardan birini koyu renge (siyah, grafit, lacivert) boyamaya ve üzerine tuğla veya tahta taklidi yapmaya karar verir. Kış ormanı motifli veya geometrik desenli duvar resimleri de popülerdir. Zemine parlak paneller veya fayanslar yerleştirilir. Bununla birlikte, İskandinav tarzının en iyi tamamlayıcısı ahşaptır - özellikle beyaza boyanmış. Pastel renklerde veya siyah beyaz desenli halılar da zorunludur.

İskandinav mobilyaları

İskandinav mobilyalarının basit bir formu var, ancak aynı zamanda özgün bir tasarım. Çok fazla süsleri yoktur ve hafif görünürler. Çoğu zaman tahtadan yapılırlar ve beyaz renktedirler. Elle yenilenen veya değiştirilen 70'li veya 80'li yıllardan kalma dolaplar, çekmeceli sandıklar veya koltuklar sıklıkla seçilir.

İskandinav mobilyaları pratik olmalı. Genellikle gerekli olan ancak içlerinde çok estetik olmayan öğeleri gizlemenize izin veren çeşitli çözüm türleri vardır. Herhangi bir odada çok fazla yok. Unutulmamalıdır ki, iç mekanlar geniş ve ferah izlenimi vermelidir, bu nedenle herhangi bir gereksiz masa veya dolap bu varsayıma uymamaktadır.

İskandinav tarzında aksesuarlar

İskandinav tarzı, uygun şekilde seçilmiş aksesuarlarla vurgulanmalıdır. Bir yatak odası, bir oda, bir oturma odası, bir mutfak veya bir banyo olması fark etmez. Onlar sayesinde oda benzersiz bir atmosfer ve hoş, sade bir atmosfer kazanır.

İskandinav tarzı aksesuarlar arasında kumaşlar, posterler ve mobilya çıkartmaları bulunur. Geometrik desenler hakimdir, ancak giderek daha sık çiçek veya halk sanatı motifleri de seçilmektedir. Yastıklar, battaniyeler ve perdelerde bulunabilirler (ancak İskandinav iç tasarımının nadir bir unsurudur).

Posterler çoğunlukla çizimler, fotoğraflar, ham manzaralar veya bitkisel motifleri gösterir. Çoğu zaman, çeşitli kompozisyonlar oluşturarak duvarlara yerleştirilirler. Pek çok insan, çekmecelerin sandıklarına, masalara ve hatta zemine çerçeveler yerleştirir. Aynalar, İskandinav tarzında yaygın bir aksesuardır. Odayı optik olarak büyütmeleri ve ışığı mükemmel şekilde yansıtmaları nedeniyle sıklıkla seçilirler.

İskandinav iç mekanlarında aydınlatma

İskandinav iç mekanları, parlak olmaları ile karakterizedir. Bu, İskandinavya'da hüküm süren hava koşullarına (bulutlu günler, yağışlar, küçük güneş) karşı durmaktır. Bu nedenle aydınlatma düzenlemelerde önemli rol oynar. Hafif duvarlar, aynalar ve açık pencerelerle birleştiğinde, küçük bir odaya bile daha fazla ışık ve alan kazandırabilir.

İskandinav iç mekanlarında, merkezi aydınlatma, odadaki birkaç önemli noktaya yerleştirilmiş çeşitli küçük lambalar, duvar lambaları ve fenerler tarafından desteklenir. Dekoratif bir rol oynadıkları için yere, masalara, çekmeceli sandıklara yerleştirilirler. İskandinav lambaları, bir savurganlık ipucu ile birleştirilmiş minimalizm ile ayırt edilir. Genellikle metal veya ahşaptan yapılırlar.

... devamını
-50%
Minimum:₺477₺954
-50%
-50%