Duvar Resimleri Renkler

İç mekandaki duvarların renkleri, düzenlemenin nihai etkisini büyük ölçüde etkiler. Bir odayı nasıl boyayacağınızı görün.

Duvarların rengi iç mekana nasıl uyarlanır? Pratik tavsiye

İç mekanınız için hangi duvar rengini seçeceğinize karar vermek çok önemlidir. Tüm düzenlemeyi bozmak için çok açık veya çok koyu bir ton almak yeterlidir. Ek olarak, renk mobilyaya, planlanan aksesuarlara ve seçilen stile uygun olmalıdır. Bir odanın nasıl boyanacağını ve iki rengin nasıl birleştirileceğini öneriyoruz.

Duvar resmi, en popüler iç dekorasyon yöntemlerinden biridir. Birçok düzenleme olanağı sunan nispeten basit ve ucuz bir yöntemdir. Boya üreticileri çok dayanıklı, aşınmaya ve kire dayanıklı ürünler sunmaktadır. Ek olarak, karıştırılabilen ve birleştirilebilen çok geniş bir renk yelpazesi sağlarlar. Ancak, duvarların tüm renklerinin iç mekana uymayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle, mağazaya gitmeden önce, boya seçiminin temel prensiplerini bilmeye değer.

Oda hangi renge boyanmalıdır?

Tadilattan önce bir odayı hangi renge boyayacağını düşünmek için uzun saatler harcamayan kimse yoktur. Boya seçimi çok büyük ve bir hata tüm düzenlemeyi mahvedebilir. Duvarların yeniden boyanabileceği doğrudur, ancak bu ek çalışma ve daha fazla para harcamayı gerektirir. Belirli bir iç mekandaki duvarların rengi birkaç faktöre bağlı olmalıdır. Her şeyden önce, dekore edileceği tarz. Dağ evi ve rustik tarzlar koyu tonlarla ilişkilendirilirken, İskandinav, minimalist veya modern tarzlarda parlak renkler hakimdir. Duvarların rengini seçerken dikkate alınan bir diğer faktör de ek kaplama elemanlarıdır. Tuğla, ahşap, mermer, duvar kağıtları veya fotoğraflı duvar kağıtları seçen kişiler, bunlara uygun bir gölge seçmelidir. Aksi takdirde dekorasyonlar birbirleriyle uyum sağlamayacak, tüm düzenlemeyi bozacak, odayı alt edecek veya optik olarak küçülteceklerdir. Duvarların rengi de tercihlerinize göre ayarlanmalıdır. Maviyi sevmeyenler, bir düzenlemede onu çok fazla kullanmamalıdır. Öte yandan, en sevdiğiniz rengin her zaman iç mekana uymayacağını da hatırlamakta fayda var.

Mobilyalar için duvarların rengi nasıl seçilir?

Önemli bir konu da duvarların renginin mobilyalarla nasıl eşleştirileceğidir. Eşleşen gölgeler sayesinde uyumlu bir aranjman yaratabileceğiz, stili vurgulayabileceğiz ve odada rahat edebileceğiz. Beyaz mobilyalar en fazla seçeneği sunar, ancak koyu renkli çekmeceler ve gardıroplar için de doğru rengi seçebilirsiniz. Duvarların hemen hemen her rengi beyaz mobilyalarla uyumludur. Bunları gri, bej, pastel renklerle ve aynı zamanda etkileyici renklerle birleştirmek iyidir. Cesur bir hareket, onları siyahla birleştirmektir - dahası, giderek daha popüler bir eğilimdir. Koyu renkli mobilyalar için duvarların rengi zıt olmalıdır. Bu sayede çekmecelerin sandıklarının şekli vurgulanacaktır. Bej, beyaz, açık kahverengi, pastel, griler odayı bunaltıcı etkisinden kaçınacaktır. Koyu renkleri sevenler, üzerinde mobilya olmayan duvarları kaplayabilirler.

Duvardaki iki rengi nasıl birleştiririm?

İki rengi birleştirmek, uzun yıllardır iç tasarımın modaya uygun bir yolu olmuştur. Bir duvarda iki rengi nasıl birleştireceğinizi bilmek son derece önemlidir. Bu tür bir düzenleme yapmanın birkaç yolu vardır. Çok popülerler çünkü bir odanın biraz canlanmasına veya içindeki önemli bölgeleri ayırmasına izin veriyorlar. Bunun bir yolu, duvarları aynı rengin iki tonuyla boyamaktır. O zaman böyle bir kombinasyonun birbiriyle uyumlu olacağından ve aynı zamanda çok abartılı olmayacağından eminiz. Kendinizi her zaman iki boyayla sınırlamak zorunda değilsiniz. 3 veya hatta 4'ü seçebilirsiniz. Bir duvarda iki rengi birleştirmenin yaygın bir yolu, ilgili renkleri seçmektir. Kırmızı ve turuncu, mavi ve mor, kahverengi ve turuncu, koyu yeşil ve kahverengi olabilir. Bu durumda, aynı gölgede kalmaları gerektiğini hatırlamanız gerekir - soğuk ve sıcak renkleri birleştiremezsiniz. Başka bir yol da zıt renkleri birleştirmektir. Beyaz ve siyahın en popüler kombinasyonu. Ancak hiçbir şey sizi yoğun renkleri seçmekten alıkoyamaz. Burada çok sezgisel olmalısınız, bu yüzden deneyimli bir iç mimarın yardımını kullanmak en iyisidir.

Duvar resmi fikirleri

Duvarlarınızı boyamanın birkaç yolu vardır. İlhamlar endüstri kataloglarında, filmlerde ve dizilerin yanı sıra iç tasarım web sitelerinde bulunabilir. Giderek daha fazla insan tüm duvarı tek bir boyayla kaplamayı bırakıyor. Bunun yerine, ilginç desenler oluşturur veya bunları diğer malzemelerle birleştirir: tuğla, mermer, ahşap, fotoğraf kağıdı, duvar kağıdı veya çıkartmalar. Bir yol, duvarı bir açıyla ikiye bölmektir. Sonra bir kısım (genellikle üst kısım) açık bir renkle ve diğeri - daha koyu bir gölge ile kaplanır. Çizgileri boyamak da popülerdir - böyle bir çözüm, en sevdikleri rengi beyazla birleştiren insanlar tarafından seçilir. Ombre giderek daha popüler hale geliyor. Duvarın açık renginden koyu rengine dikey geçişinden oluşur (veya tam tersi). Genellikle aynı rengin 4 farklı tonu bile birleştirilir. Elde edilebilecek etki çok ilginç. Ancak, bu yöntemin yalnızca odadaki duvarlardan birinde kullanılması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Pastel duvar renklerini tercih edenler 4 farklı renk hatta 5 renk seçip bunlardan geometrik bir desen oluşturabilirler. Bu çözüm, geniş odalar için mükemmeldir. Ancak, aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz, böylece bu şekilde odada yalnızca bir duvarı boyayabilirsiniz.

Duvar renkleri - nelerden kaçınmalı?

Odadaki duvarları boyarken şunlara dikkat edin:

  • çok koyu renkler,
  • uyumsuz renkler veya gölgeler,
  • bir odada çok fazla renk kullanmak,
  • odadaki çok sayıda duvara desen uygulamak,
  • duvarların rengi ile fotoğraf kağıdı veya diğer dekoratif öğeler arasında uyumsuzluk.
  • Boyahaneden şablon isteyebilirsiniz. Ayrıca seçilen renklerin kombinasyonunu kontrol edebileceğiniz ücretsiz bilgisayar programları da vardır.

    ... devamını