Duvar Resimleri Ofis

Piyasada çeşitli duvar kağıtları mevcuttur. En iyisini seçmek için özellikleri ve uygulamaları hakkında bilgi edinin.

Duvar resimleri, yıllardır duvarları bitirmenin popüler bir yolu olmuştur. Zengin renkler ve ilginç desenler, benzersiz düzenlemeler oluşturmanıza olanak sağlar. Bu çözüm, evdeki hemen hemen her odaya uyar - sadece doğru malzemeyi seçin. Ne tür duvar kağıtları olduğunu ve kullanımlarını görün.

Duvar resimleri artık birkaç on yıl önce yenilenen eski apartmanlarla ilişkili değil. Şu anda, yüksek kaliteli malzemeler ve çok ilginç desenler üretimleri için kullanılıyor. Bu sayede modaya uygun bir iç tasarım unsurudur ve düzenlemeyi mükemmel bir şekilde vurgular. Bazen başka hiçbir dekoratif öğenin sağlayamayacağı bir etkiye ulaşmanıza izin verirler. Piyasada çeşitli duvar kağıtları mevcuttur. Farklılıklar sadece tasarım, stil ve renklerle değil, aynı zamanda ve her şeyden önce üretimde kullanılan malzemelerin özellikleriyle ilgilidir.

Duvar kağıdı türleri nelerdir?

Piyasada bulunan duvar kağıdı türleri şunlardır:

  • kağıt duvar kağıtları - çok katmanlı kağıttan yapılmış,
  • dokunmamış duvar kağıtları - özel bir dokunmamış kumaştan yapılmış,
  • tekstil duvar kağıtları - kumaşlardan (çoğunlukla pamuk, keten, ipek),
  • cam elyaf duvar kağıtları - su camından elde edilen kimyasal elyaflardan yapılmış,
  • vinil duvar kağıtları - polivinil klorürden yapılmıştır.

Kabartma duvar kağıtları özel bir türdür. Üç boyutlu bir desenin kabartıldığı kağıttan yapılmıştır. Bu sayede yüzeyleri dışbükeydir. Duvar kağıtları ayrıca fotoğraflı duvar kağıtları içerir. Bunlar vinil, kendinden yapışkanlı veya yıkanabilir malzemelere uygulanabilen çeşitli geniş formatlı grafik türleridir. Genellikle manzaraları, doğal malzemelerin taklitlerini (ör. Tuğla veya mermer) ve diğer motifleri tasvir ederler.

Duvarlar için duvar kağıdı kullanımı

Duvar kağıdı kullanımı da çok önemli bir konudur. Her şeyden önce, nispeten ucuz ve montajı kolay, aslında herkesin kendi başına yaptığı dekoratif bir unsurdur. Duvar resimlerinin birçok başka avantajı vardır. Bunlar arasında en sık bahsedilenler:

  • çeşitli motifleri birleştirme imkanı,
  • geniş desen ve renk seçimi,
  • iç mekana rahat bir karakter kazandırmak,
  • oda yalıtımı,
  • iç mekanın tarzını hızla değiştirmenin bir yolu.

Farklı duvar kağıdı türleri olması nedeniyle bu dekoratif unsur evin her odasında kullanılabilir. Mutfağı ve hatta banyoyu dekore etmek için malzemeyi seçmek yeterlidir. Duvar kağıtları da birçok düzenleme olanağı sağlar. Bunları odanın her yerinde kullanabilir ve bir duvarı veya bir kısmını kaplayabilirsiniz. O zaman onları boya, doğal malzemeler veya taklitleriyle birleştirmek iyidir. Hepsi iç mekanın tarzına bağlı. Ayrıca, düzenlemenin yaratılmasında neredeyse hiçbir kısıtlama yoktur.

Vinil duvar kağıdı türleri

Piyasada iki tür vinil duvar kağıdı vardır. Üst katmanları, plastikleştirilmiş polivinil klorürden (PVC) veya köpüklü vinilden yapılmış ince bir filmle kaplanabilir. İlki pürüzsüz, ikincisi kalın ve yumuşaktır, bu nedenle duvardaki her türlü pürüzleri iyi örterler. Vinil duvar kağıdının laminatla kaplanabileceği akılda tutulmalıdır.

Fiberglas duvar kağıdı çeşitleri

Fiberglas duvar kağıtları, yüksek dayanıklılığın yanı sıra neme karşı direnç ile ayırt edilir. Bu, malzemeyi suyla ıslanmaya karşı koruyan özel bir hazırlama maddesi ile doyurulmaları nedeniyle mümkündür. Ek avantajları yanmazlık ve kolay temizlemedir. Bu özellikler sayesinde fiberglas duvar kağıdı banyo ve mutfakta başarıyla kullanılabilir. Herhangi bir yüzeye uyarlar - hatta metal veya ahşap üzerine yapıştırabilirsiniz. Aslında farklı türde fiberglas duvar kağıdı yoktur. Tek fark tasarım ve renklerdedir. Ve gerçekten zengindirler, bu yüzden onları neredeyse her stille eşleştirebilirsiniz. Deseni kaybetme korkusu olmadan fiberglas duvar kağıdını defalarca boyamak da mümkündür.

Ne tür bir duvar kağıdı seçilmeli?

Ne tür bir duvar kağıdının seçileceği birkaç faktöre bağlıdır. Bunlardan en önemlisi, kullanılacakları odanın amacıdır. Mutfak ve banyo en özel iç mekanlardır. Yüksek nem, yüksek sıcaklık vardır ve en büyük kirlenme riski vardır. Bu nedenle, her tür duvar kağıdı onlar için uygun değildir. Vinil, rölyef veya cam elyafı seçmek en iyisidir. Her tür duvar kağıdı yatak odası ve oturma odası için uygundur. Bu odalardaki duvarların lekelenme riski düşüktür. Orada da fazla nem yok. Birçok kişi kağıt veya dokunmamış duvar kağıtlarını seçer. Bu iç mekanlarda daha etkili şekillendirme için tekstil duvar kağıtları kullanılmıştır. Koridor ve çocuk odası için vinil duvar kağıtlarının seçilmesi önerilir.

Duvar kağıdı seçmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

Bir duvar kağıdını seçmeden önce, desenine de dikkat etmeye değer. Tüm düzenlemeye uyarlanmalıdır - örneğin endüstriyel tarz için renkli ve desenli duvar kağıtları seçmemelisiniz. Diğer bir faktör de odanın büyüklüğüdür. Küçük iç mekanlar için, geniş grafiklere sahip duvar kağıtları, odanın gerçekten olduğundan daha fazla ve bunalmış görünmesine neden olacağı için önerilmez.

... devamını