Baskılar ve Posterler

Endüstriyel tarz, minimalizm ve düşünceli aksesuarlar ile karakterizedir. Endüstriyel iç mekanların nasıl düzenleneceğini görün.

Endüstriyel tarz - endüstriyel iç mekanları ayıran nedir?

Birçok insan endüstriyel tarzı ham ve çok rahat olmayan iç mekanlarla ilişkilendirir. Bununla birlikte, arkasında zarafet, alan, iyi düşünülmüş tasarım ve çevreye özen olduğunu bilmeye değer. Polonya'da endüstriyel dekor modası oldukça genç. Bu tür düzenlemeler ancak 1990'larda ortaya çıkmaya başladı.

Endüstriyel tarz 1950'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde doğdu. Sonra terk edilmiş fabrikalar sıradan insanlar tarafından işgal edilmeye başlandı ve yaşanacak yerlere dönüştürüldü. Özellikle 20 yıl sonra moda olmaya başladı. Bu odalarda yaşayan, eserlerinin sergilerini yaratan ve düzenleyen New Yorklu sanatçılara (Andy Warhol dahil) teşekkürler. Endüstriyel iç mekanlara çatı katı da denir.

Endüstriyel tarzın özelliği nedir?

Endüstriyel iç mekanlar, öncelikle fabrikaları, üretim salonlarını veya depoları barındıran binalarda oluşturulur. Artan bir şekilde, geliştiriciler yeni binaları, içlerindeki dairelerin çatı katlarını taklit edecek şekilde uyarlamaktadır. Bununla birlikte, endüstriyel tarzın tek ailelik bir evde veya apartman bloklarında da başarıyla kullanılabileceğini hatırlamakta fayda var. İyi seçilmiş duvar kağıtları, zeminler, dekorasyonlar, mobilyalar ve bunların uygun şekilde düzenlenmesi yeterlidir.

Endüstriyel tarzdaki iç mekanlar geniş, ferah, aydınlık ve açıktır. Genellikle ayrı odaları ayıran duvarlardan yoksundurlar. Büyük pencereler de karakteristiktir ve herhangi bir panjur, panjur, perde veya perde ile örtülmezler. Aksesuarlar söz konusu olduğunda az sayıda vardır, özenle düşünülür ve özgün tasarımlarıyla öne çıkar. Endüstriyel tasarımın özelliklerinden biri olan minimalizmdir.

Endüstriyel tarzın karakteristik özellikleri ayrıca şunları içerir:

  • hafif renkler,
  • hammadde kullanımı,
  • çok fazla mobilya ve aksesuardan kaçınmak,
  • eski ekipman ve mobilyaların kullanımı,
  • pencerelerde perde ve panjurlardan kaçınmak,
  • odaların yeterli şekilde aydınlatılması,
  • odalarda bir alan izlenimi yaratmak.

Endüstriyel iç aksesuarlar

Endüstriyel iç mekanlar, aksesuarların ekonomikliği ile karakterize edilir. Ancak, var olanlar tesadüfi değildir. Her süs dikkatlice düşünülmelidir, çünkü çoğu zaman tüm dikkatleri üzerine çeker. Ayrıca gereksiz eşyalar, odanın katı ve zarif tarzını kaybetmesine ve aynı zamanda alan izlenimini azaltmasına neden olabilir.

Endüstriyel iç aksesuarlar, bir ruhu ve ilginç bir geçmişi olan öğelerdir. Eski bir daktilo, manuel mangle, dikiş makinesi, döner tabla, bisiklet, merdiven, fabrikada kullanılan aletler veya motor parçalarını oturma odası, hol veya ev ofise yerleştirmeye değer. Bu tür öğeler binanın tarzını ve eski amacını vurgular.

Tavanı, köşebentleri, kolonları, metal merdivenleri, boruları veya kabloları destekleyen her türlü kiriş de endüstriyel iç aksesuar olarak kabul edilir. Onları saklamak yerine sergilemeye değer. Sonuç olarak, değerli dekoratif öğeler düşük bir maliyetle elde edilebilir.

Aydınlatmayı da unutamazsınız. Endüstriyel tarzdaki lambalar çoğunlukla metal veya alüminyumdan yapılmıştır, bu da onları ağır ve masif gösterir. Spot ışıklar, dikkatsizce asılı tellerden sarkan büyük ampuller veya tellerden yapılmış avizeler şeklinde olabilirler. Fabrikanın üretim salonlarında kullanılabilecek aydınlatmayı hayal etmek ve evinize benzer olanı seçmek en iyisidir.

Endüstriyel iç mekanlar poster ve resimsiz olamaz. Genellikle modern grafikler, mimari ve mekanik unsurlar, şehir haritaları, dişliler, fabrika bacaları vb. Gösterirler. Bu süslemelerin duvarlara asılmasına gerek yoktur. Resim çerçevesi yere, çekmeceli bir dolaba veya bir kanepeye yerleştirilebilir.

Endüstriyel tarz rahat değil. Bu nedenle süslemeler arasında çok fazla tekstil bulamazsınız. Perdeler, perdeler, desenli halılar ve yatak örtülerinden vazgeçilir. Kanepe ve sandalyelerdeki minderler hafif renklerle dekore edilmiştir - bazen yoğun bir renkte veya geometrik bir desende bir veya iki yastık kılıfıyla kırılırlar.

Endüstriyel tarzda banyo

Endüstriyel tarzda bir banyo gri tonlarında tutulmalıdır. Duvarlarda ve zeminde, seramik karolar veya betonu taklit eden bir malzeme kullanmaya değer. Ahşap benzeri öğeler de işe yarayacaktır. Çok iyi aydınlatılmış duvarlara büyük aynalar asmak gerekir. Lavabo, küvet ve diğer sıhhi tesisler köşeli olmalıdır

Endüstriyel tarzda mutfak

Mutfaktaki endüstriyel tarzın tanıtılması oldukça kolaydır. Çoğu zaman, özel mobilyalar seçmenize bile gerek yoktur - hem ahşap hem de parlak mobilyalar iyi sonuç verir. En önemli şey doğru düzenleme ve aksesuarlardır. Duvarlara tuğla döşemeye değer. Öte yandan betonu taklit eden karolar zeminde çok iyi çalışacaktır. Bunun için tavandan sarkan metal lambaları masa üstünün üzerine yerleştirmek ve gereksiz ekipman ve bulaşıkları dolaplara gizlemek veya tam tersine ahşap raflarda sergilemek yeterlidir. Bir mutfağın endüstriyel tarzda düzenlenmesi o kadar kolaydır ki, ev aletleri üreticileri, ürünlerinin ilginç bir tasarıma sahip olmasını gittikçe daha sık sağlamaktadır.

Endüstriyel tarzda bir oturma odası nasıl düzenlenir?

Endüstriyel tarzdaki bir oturma odasında çok fazla mobilya olmamalıdır. Orta kısımda gri, grafit veya bej döşemeli rahat ve geniş bir kanepe yerleştirmeye değer. Deri (veya taklidi) de isteyerek seçilir. Duvarlardaki beyaz veya turuncu tuğla, gri veya siyah boya ile iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Büyük lambalar sadece tavandan sarkmamalı, aynı zamanda koltuk, koltuk ve kitaplığın yanında olmalıdır. Oturma odasına bisiklet gibi orijinal bir dekorasyon yerleştirmeye değer.

... devamını
-50%
-50%
Minimum:₺477₺954
-50%