Baskılar ve Posterler

Yatak odası rahat ve konforlu olmalı ve hala modaysa, içinde zaman geçirmeye daha istekli olacağız. Bir yatak odasını nasıl dekore edeceğinizi ve boyayacağınızı görün.

Şık ve konforlu yatak odası - nasıl düzenlenir?

Yatak odası, rahat ve konforlu olması gereken bir odadır. Düzenleme rahatlamaya yardımcı olmalı ve aynı zamanda dairenin iç tasarımına uygun olmalıdır. Her şey önemlidir - duvar renkleri, zemin, mobilya ve aksesuarlar. Bir yatak odasını nasıl boyayacağınızı ve dekore edeceğinizi görün.

Bir yatak odasının nasıl dekore edileceğine dair birçok fikir var. En iyisi endüstri dergilerinden, web sitelerinden veya iç tasarım kataloglarından ilham almaktır. Yalnızca hazır düzenlemelere değil, aynı zamanda eklemelere de göz atmaya değer - esas olarak bunlara dayanarak, kendi benzersiz kompozisyonlarınızı yaratabilir ve böylece iç mekana benzersiz bir karakter verebilirsiniz. Bir iç mimarın yardımını almak da iyi bir fikirdir. Deneyimli bir kişi, herhangi bir odanın güzelliğini ortaya çıkarabilir - büyük, küçük, dar, yetersiz aydınlatılmış, eğimli duvarlı veya alçak.

Yatak odası nasıl olmalı?

Bir yatak odasının nasıl dekore edileceğine dair belirli bir formül yoktur. Oda, evin veya dairenin geri kalanına uygun bir tarzda dekore edilmelidir. Aynı zamanda, rahatlamayı ve dinlenmeyi destekleyen bu tür dekor unsurlarıyla eşleştirilmesi önerilir. Çok gösterişli ve parlak renkler ve çok sayıda eşya bunaltabilir, kaos izlenimi verebilir ve böylece sağlıklı bir uykuyu bozabilir. Sadece küçük veya dar bir yatak odası düzenlemeyi planlayanlar tarafından hatırlanmamalıdır - maalesef büyük odalarda hata yapmak da kolaydır.

Bir yatak odası nasıl boyanır?

Ana soru, yatak odasının nasıl boyanacağıdır. Düzenlemenin stili ve türüne bakılmaksızın, doğru boya tonlarını seçmek ve bunları diğer döşeme öğeleriyle karşılaştırmak çok önemlidir. Yalnızca renklerle pek çok şey yapabileceğinizi hatırlamakta fayda var, örneğin bir odayı optik olarak büyütebilir veya biraz daha rahat hale getirebilirsiniz.

Yatak odasındaki renkler kişisel tercihlere bağlıdır. Birçok insan beyaz boyayı tercih ediyor. Bu sayede bir odayı aydınlatabilir ve görsel olarak büyütebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli katkı maddeleri için mükemmel bir temeldir. Yeşil de giderek daha popüler hale geliyor. Bu renk dinlenme ve rahatlama ile ilişkilidir. Bejler, griler ve mavi tonları da moda. Yatak odasındaki tüm duvarların parlak renklerle boyanması tavsiye edilmez.

Yatak odasındaki tüm duvarların aynı renkte olması gerekmediğini hatırlamakta fayda var. Yaygın bir çözüm, bunlardan yalnızca birini boyamaktır (örneğin, yatağın yanındaki). Farklı bir gölge (örneğin kırmızı, şişe yeşili, lacivert) veya temel olandan yalnızca 1-2 ton daha koyu olabilir. İyi bir çözüm, duvara orijinal desenli duvar kağıdı veya fotoğraf duvar kağıdını koymaktır - dekorun bu unsurlarından biri iç mekanı tamamen değiştirebilir. Bunun için özel becerilere ve büyük mali harcamalara ihtiyacınız yok.

Yatak odamı boyamak için hangi boyayı kullanmalıyım?

Sadece yatak odalarının nasıl boyanacağı değil, bu amaçla kullanılacak boya çeşidi de önemlidir. Dayanıklı, yıkamaya dayanıklı ve kolay temizlenebilir bir ürün olması önemlidir. Bu sayede sık sık onarım yapmaya gerek yoktur. Lateks, seramik veya emülsiyon boya iyi sonuç verir. Satın almadan önce, ürünün hipoalerjenik olup olmadığını ve toz birikmesini destekleyip desteklemediğini kontrol etmeye değer. Yatak odası için boya satın almadan önce, mağazadan seçtiğiniz birkaç renkten örnekler istemeye değer. Bu sayede, onlarla duvarın bir parçasını boyayabilir (veya bununla boyanmış kağıt yapraklarını yapıştırabilir) ve günün farklı saatlerinde belirli bir gölgenin odada nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Genellikle mağazada sunulandan farklıdır.

Bir yatak odası nasıl düzenlenir?

Yatak odası evin geri kalanıyla aynı tarzda dekore edilmelidir. Tutarlı düzenlemeler sadece çok estetik görünmekle kalmaz, aynı zamanda hane halkının rahatlığını da etkiler. Dekorun en önemli unsurları (duvarların renkleri dışında): mobilya, aydınlatma ve dekorasyonlardır.

Bir yatak odasını nasıl dekore edeceğini tam olarak planlayan insanlar, içinde çok fazla mobilya olmaması gerektiğini hatırlamalıdır. Tum ihtiyacin olan sey:

 • rahat yatak (geniş olması gerekmez),
 • başucu masası (veya onun yerini alabilecek bir parça: masa, sandık),
 • büyük gardırop.

Yatak odasında çok fazla boş alanı olan insanlar da düşünebilirler: bir divan, bir şifonyer, bir kitaplık, bir puf veya bir tuvalet masası. Işıklandırma söz konusu olduğunda, sadece başucu lambaları olamaz. Odanın ortasına bir avize ve odanın en önemli kısımlarına ek lambalar veya aplikler yerleştirmek iyidir (örneğin tuvalet masası veya çekmecenin yanında).

Bir stüdyo dairede bir yatak odası nasıl ayrılır?

Bir stüdyo dairede veya bir oturma odasında bir yatak odasını ayırmanın birkaç yolu vardır. Bu, bir bölme duvarı, sürgülü kapı (odada bir girinti varsa), bir perde, özel panjurlar, cam duvar veya mobilya ile yapılabilir. Her şey odanın bütçesine, baskın tarzına ve büyüklüğüne bağlıdır. Bir stüdyo dairede bir yatak odasını ayırmak isteyenler, odanın daha karanlık bir köşesinde bir uyku yeri ayarlamalıdır. Kapıdan uzak olan kısmın da seçilmesi tavsiye edilir. Bunun için çok fazla alana ihtiyacınız yok - sadece yatağın genişliği yeterli.

Yatak odası dekorasyonları

Yatak odasında en iyi şekilde çalışan dekorasyonlar:

 • panjurlar veya panjurlar,
 • perdeler,
 • yumuşak halı,
 • çeşitli dekoratif yastıklar,
 • battaniye ve yatak örtüsü,
 • çerçevelerdeki resimler veya posterler,
 • fotoğraf kağıdı,
 • duvar veya mobilyadaki çıkartmalar,
 • lambalar,
 • canlı bitkiler,
 • heykeller ve figürler,
 • seyahatlerden veya hayattaki önemli olaylardan hatıra eşyalar.

Yatak odası dekorasyonlarının düzenlenen iç mekanın tarzına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Çok fazla da olamaz. Bazı eşyalar (hediyelik eşyalar, figürinler) daha değerli bir dekorasyon olabileceği oturma odasına daha iyi yerleştirilir.

... devamını
-50%
-50%