Baskılar ve Posterler

Nasıl boyanacağını bilmiyorsun ve oturma odasını dekore etmek için? İç tasarım için pratik ipuçlarına bakın.

Bir oturma odası nasıl düzenlenir? Pratik ipuçları

Oturma odası, hane halkının en çok vakit geçirdiği odadır. Burada misafirler de alınır. Bu nedenle, rahat ve işlevsel ve aynı zamanda şık ve zarif olmalıdır. Bir oturma odasının nasıl dekore edileceğine dair pratik ipuçlarına bakın.

Çoğu evde oturma odası birçok önemli işlevi vardır. Ev sahiplerinin dinlendiği bir yer, tanışırlar, birlikte vakit geçirirler, misafir ağırlarlar, aile aktiviteleri düzenlerler kutlamalar ve bazen de uyur ve yemek yer. Oturma odasında herkes hissetmeli iyi ve rahat hissedin. Düzenleme baskın olmamalı ve bir izlenim bırakmamalıdır kaos. Ancak, ev sahipleri hakkında daha fazla şey söylemeli. Birçok kaynaktan bir dairenin nasıl düzenleneceği konusunda ilham almaya değer.

Bir oturma odası nasıl boyanır?

Başlamak için oturma odasını nasıl boyayacağınızı düşünün. Pek çok olasılık var. Ancak, duvar dekorunun düzenlemeye uygun olması gerektiği unutulmamalıdır. Diğer renkler İskandinav, minimalist, ihtişamlı veya endüstriyel tarzın karakteristiğidir. Ek olarak, kullanılan tüm boya tonları birbirine uymalıdır. Oturma odası için evrensel renk beyazdır. Diğer renkler ve duvar dekorasyonları ile kombinlemesi kolaydır. Odanın gerçekte olduğundan daha parlak ve daha geniş görünmesini sağlar.

Odayı daha rahat hale getirmek için beyaz yerine bej rengi seçin. Duvarları sıcak bir gölge herhangi bir renkte boya ile kaplayarak kırılabilir. Canlı renklerle birleşen griler de giderek daha moda hale geliyor. Oturma odanızı nasıl boyayacağınıza karar vermeden önce, birkaç renkten ev boya örneklerini almak mantıklıdır. Onları bir duvar parçasına koyabilir ve belirli bir gölgenin güneş ışığında, gölgede veya yapay aydınlatmada nasıl göründüğünü gözlemleyebilirsiniz. Mağazadaki bazı renkler tamamen farklı olduğu için çok önemli.

Bir oturma odası nasıl döşenir?

Duvarların renklerini seçtikten sonra oturma odasını nasıl döşeyeceğinizi düşünmelisiniz. Kesinlikle rahat bir kanepe, köşe veya kanepe olmadan olamaz. Buna bir koltuk veya kanepe sığdırmak iyi bir fikirdir - size çeşitli dinlenme seçenekleri sunar.

Yatak odası olan bir oturma odası nasıl düzenlenir?

Oturma odası yatak odasına bağlanabilir. Bu genellikle stüdyolarda görülen bir durumdur. Bu düzenleme aynı zamanda stüdyo dairelerde veya çatı katlarında da bulunur. Yatak odası içeren bir oturma odasının nasıl düzenleneceği konusunda birkaç seçenek vardır.

Öncelikle yatak odası alanını oturma odasından ayırmakta fayda var. Bu birkaç yolla yapılabilir. Bunların en ünlüsü: bir perde, bir bölme duvarı, bir cam bölme, bir kitaplık veya bir duvar ünitesi, özel bir stor ve bir sürgülü kapı. Doğru formatı seçmek şunlara bağlıdır: oda boyutu, oda düzeni, düzenleme, bütçe.

Yatak odası alanı düzenlemesinin oturma odası için tasarlanan bölüm ile uyumlu olması tavsiye edilir. Bu sayede oda estetik olarak hoş görünecek. Yatak odasında duvarları gösterişli renklerle boyamaktan ve çok fazla dekorasyon (en sevilen figürinler, hediyelik eşyalar vb., Oturma odasına gitmek daha iyidir) yerleştirmekten kaçınmayı hatırlamakta fayda var.

Mutfaklı bir oturma odası nasıl düzenlenir?

Genellikle oturma odası mutfağa bağlanır. İki odayı birbirine bağlamak, biraz daha fazla alan elde etmenin çok iyi bir yoludur. Bu çözüm sadece müstakil evlerde değil, aynı zamanda bir apartman bloğundaki dairelerde de bulunur. Bu nedenle, mutfaklı bir oturma odasının nasıl düzenleneceğini bilmeye değer. Mutfak ve oturma odası aynı tarzda dekore edilmelidir. Her iki iç kısım da ince bir şekilde ayrılmalıdır. Bu, bir mutfak adası, yemek alanında bir masa, zemindeki karoların ahşap parkeye geçişi veya duvarlarda başka boya renkleri kullanılarak yapılabilir - ancak tonları tutarlı bir düzenleme oluşturmalıdır. Her şey odanın büyüklüğüne ve düzenine bağlıdır.

Oturma odasına hangi dekorasyon uyuyor?

Hemen hemen tüm dekorasyon türleri oturma odasına uyar. Seçimlerindeki kısıtlamalar, yalnızca belirli bir düzenlemede hakim olan stilin karakteristik özelliklerinden kaynaklanır. Aynı zamanda, ilk bakışta uymayan bir unsurun iç mekanı mükemmel şekilde tamamladığı da olur. Bu nedenle yeni kombinasyonları denemeye, çeşitli kaynaklardan ilham almaya ve hatta profesyonel bir iç mimarın yardımını kullanmaya değer. Uzmanlar, bir oturma odasının nasıl dekore edileceğine dair birçok akıllıca püf noktası biliyorlar. Bir iç mekanın görünümünü tamamen değiştirebilecek süslemeler, duvar kağıtları ve fotoğraflı duvar kağıtlarıdır. İhtiyacınız olan tek şey, bir odayı görsel olarak büyütmek, daha samimi hale getirmek veya benzersiz bir düzenleme oluşturmak için doğru seçilmiş bir motif. Tüm bunlar kısa sürede ve çok az mali harcamayla.

Oturma odasında tekstiller eksik olmamalıdır. Dekoratif yastıklar ve battaniyeler her stile uyar. Bunları perde ve halılarla eşleştirmek de mümkündür. Oturma odasında bulunabilecek diğer dekoratif öğeler şunlardır:

  • dekoratif saksıda canlı bitkiler,
  • tuval üzerine veya çerçevelerdeki resimler,
  • posterler,
  • figürinler ve heykeller,
  • vazolar,
  • saatler,
  • lambalar.

Dekorun ilginç bir unsuru aile veya seyahat hatıralarıdır. Bu dekorasyon özellikle kolonyal veya oryantal tarzda dekore edilmiş iç mekanlarda arzu edilir. Bu tür eşyaların kullanılması, odanın ruh kazanmasına da neden olur. Küçük bir oturma odasını nasıl düzenleyeceğini planlayan insanlar, çok sayıda dekoratif unsurdan vazgeçmelidir.

... devamını
-50%
Minimum:₺2.500₺5.000