Baskılar ve Posterler

Rustik tarz, ahşap ve kır evlerine atıfla karakterizedir. Rustik iç mekanlar için hangi aksesuarları seçmeniz gerektiğini görün.

Rustik tarzda bir daire ve ev nasıl düzenlenir?

İç mekanlardaki rustik tarz, öncelikle sadelik, doğal malzeme kullanımı ve sıcak renkler ile karakterizedir. Çok sayıda aksesuar, odanın kaos içinde olduğu izlenimini verebilir. Ancak, bunun sadece bir yanılsama olduğunu unutmamalısınız - tüm düzenleme dikkatlice düşünülmüştür. Evinize veya dairenize rustik bir tarzı nasıl getireceğinizi görün.

Rustik tarz, 19. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıktı. Parasızlık nedeniyle insanlar, bol miktarda bulunan ucuz malzemelere ulaştı. Öncelikle ahşaptan bahsediyorum. Basit mobilyaların yanı sıra evleri ve daireleri bitirmek için kullanıldılar. Zamanın en ünlü ekipmanı, Thomas Lee'nin tek bir tahtadan yaptığı bir sandalyedir ("Adirondack" adı, Kanada sınırına yakın bir dağdan gelmektedir ve burada çok popülerdir).

Rustik tarz nedir?

Rustik tarz, eski kır evlerini akla getiren ve doğaya daha yakın olmanızı sağlayan iç mekanı düzenlemenin bir yoludur. Sadelik, doğallık, pratiklik ve iddiasızlık ile karakterizedir. Aynı zamanda, bu tarzdaki odalar rahat ve sıcaktır. Rustik tarzın karakteristik özellikleri:

 • doğal malzeme kullanımı (başlıca ahşap, taş, bakır),
 • plastiklerden kaçınmak,
 • parlak ve krom unsurlardan kaçınmak,
 • toprak renk paletindeki renklerin kullanımı (kahverengi, bej, sarı, yeşil, gri tonları),
 • zıt renklerden kaçınmak,
 • etkileyici renklerden kaçınmak,
 • basit yapılı öğeler kullanmak,
 • eski öğeleri kullanmak,
 • el yapımı ürünler ve geleneksel el sanatları kullanarak.
 • Rustik iç mekanlar karanlık görünebilir, bu nedenle odanın en önemli noktalarına (örneğin kanepenin üstüne, masanın üstüne) iyi bir aydınlatma yapılması gerekir.

Rustik bir ortamda duvarlar ve zeminler

Rustik tarzda iç mekanlarda duvarlar ve zeminler için doğal malzemeler seçmek en iyisidir. Ahşap iyi çalışıyor. Tercihen halkaları ve çeşitli çatlakları gösteren biri. Birçok insan da onu tuğla veya taşla birleştirmeyi tercih ediyor. Daha az mali çaba gerektiren ve eşit derecede ilginç bir etki veren bir çözüm, yukarıda bahsedilen malzemelerin bir taklidi olan duvar resimleri veya yapıştırmalardır. Çiçek motifli veya folklora atıfta bulunan bir desene sahip bir duvar resmi yerleştirilmesine izin verilir. Ancak, bunun odak noktası değil, yalnızca tüm düzenlemeyi vurgulayan bir vurgu olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu rustik tarzdaki dekorasyon her odaya sığar. Duvar resimleri o kadar dayanıklıdır ki mutfakta ve banyoda rahatlıkla kullanılabilir. Duvarları boyamayı veya üzerine duvar kağıdını koymayı seçenler sıcak renkler seçmelidir. Esas olarak toprak renklerine (kahverengi, bej, gri, yeşil) odaklanmalısınız. Ancak hiçbir şey beyazı kullanmanızı da engellemez. Etkileyici gölgelerden kaçınmanız önerilir.

Rustik tarz mobilyalar

Rustik mobilyalar sade, sert ve ahşaptan yapılmıştır. Üzerlerinde dekoratif unsurlar aramak boşunadır. Süslemeler varsa, ince ve dikkat çekmiyorlar. Mobilya en iyi bit pazarından alınır. Fabrikada antika gardıroplar ve çekmeceli sandıklar da kullanılabilir. Rustik iç mekanlar için ahşap banklar ve ağır masalar çok iyi bir seçimdir. Ayrıca büyük bir gardırop veya büyük bir büfe koymaya değer. Düzenleme komodin veya sehpa işlevi görebilen sandıklarla tamamlanıyor.

Rustik tarzda eklemeler

Rustik tarzdaki eklemeler tüm düzenlemeyi vurgular. Ahşap burada da egemendir. İç mekanlarda eksik olamayacak unsurlar şunlardır: ahşap çerçeveli aynalar, ahşap şamdanlar, ahşap tepsiler, tavanın altında lambaların sarktığı ahşap kirişler. El işi olan rustik tarzda süslemeler yapmaya değer. Rustik iç mekanlardaki süslemeler ayrıca şunları içerir:

 • hasır sepetler,
 • doğal malzemelerden yapılmış ev tekstili,
 • seramikler,
 • duvar halıları,
 • tığ işi danteller,
 • işlemeli yastıklar,
 • sıcak battaniyeler,
 • el dokuması kilimler,
 • çinili soba veya şömine,
 • emaye kaplar.

İç mekanlar aynı zamanda eski aletleri de içerebilir - antika bir ütü veya kahve değirmeni. Bu nedenle antika dükkanlarını veya antika pazarlarını ziyaret etmeye değer. Orada çok az maliyetli çok sayıda rustik dekorasyon satın alabilirsiniz.

Rustik tarz yatak odası

Rustik tarzda bir yatak odası sağlam ve pratik mobilyalarla donatılmalıdır. Çam veya meşe ağacından yapılmış geniş bir yatak çok iyi bir seçim olacaktır. Ek olarak, ihtiyacınız olan tek şey: başucu masaları (sandık olabilirler), bir şifonyer, büyük bir gardırop ve ahşap çerçeveli bir ayna. Tüm tekstiller hafif renklerde olmalı (rustik perdeler ince bir desene sahip olabilir) ve aksesuarların sayısı minimumda tutulmalıdır.

Modern rustik tarz

Modern rustik tarz giderek daha popüler hale geliyor. Çağdaş unsurları özgün bir görünümle, doğal malzemeler, eski mobilyalar ve vintage dekorasyonlarla birleştiren düzenlemelerdir. Bu sayede iç mekanlar ilginç ve benzersiz hale geliyor - onları başka bir evde veya dairede yeniden yaratmak zor. Sıklıkla bir ruhları olduğu söylenir. Modern bir rustik tarz uygulamadan önce, ölçülü ve uygun oranları hatırlamanız gerekir. Eski mobilyalar için modern aksesuarları seçmek yeterlidir - ve bunun tersi de geçerlidir. Düzenlemenin tamamı renklerle vurgulanmalıdır. Her iki stilde ortak olan: beyaz, siyah, kahverengi, bej, gri tonları. Taklitleriyle birlikte ahşap öğeler, ham tuğla veya süslemeler (örneğin fotoğraf duvar kağıtları) ekleyebilirsiniz. Modern rustik tarz, öncelikle daireler ve küçük odalar için tasarlanmıştır. Bu sayede iç mekanlar bunalmış hissetmiyor ve daha büyük görünüyor.

... devamını
-50%
Minimum:₺477₺954
-50%
-50%
Minimum:₺477₺954
-50%
-50%